Particulier nieuws
Zakelijk nieuws

Nieuwe pensioenwet is hoofdpijndossier voor veel mkb’ers

Voor veel mkb-ondernemers is de nieuwe pensioenwet een groeiend hoofdpijndossier. Sinds de invoering van de Wet toekomst pensioenen (Wtp) in 2023 moeten alle werkgevers hun pensioenregeling aanpassen aan het nieuwe stelsel. De overgangsperiode loopt tot 1 januari 2028, maar veel bedrijven zijn nog nauwelijks begonnen met de voorbereidingen. Het lijkt misschien nog ver weg, maar wie te laat start, loopt het risico de overstap niet op tijd af te ronden.

Nieuwe regels, nieuwe verplichtingen
Het oude pensioenstelsel werkte met vaste toezeggingen: werknemers wisten welke pensioenuitkering ze ongeveer konden verwachten. In het nieuwe systeem wordt dat anders. De hoogte van de premie staat vast, maar de uiteindelijke pensioenuitkomst hangt af van de beleggingsresultaten. Pensioen wordt dus individueler en transparanter, met een betere verdeling tussen jong en oud.

Voor werkgevers betekent dit dat ze hun huidige regeling moeten omzetten naar een premieregeling met een vlakke premie. Ook moeten ze werknemers duidelijk uitleggen wat de wijziging betekent voor hun opgebouwde rechten en toekomstige inleg.

Mkb loopt achter op schema
Waar grote bedrijven vaak al een transitieplan hebben klaarliggen, blijkt het mkb nog niet zover. Uit recente onderzoeken van pensioenuitvoerders blijkt dat meer dan de helft van de mkb-werkgevers nog niet is begonnen met de voorbereiding. Dat komt deels door onduidelijkheid, veel ondernemers weten niet precies wat er van hen wordt verwacht.

Daarnaast lijkt 2028 nog ver weg. Toch is de tijd krap. Een pensioenregeling aanpassen kost maanden: er moet overleg komen met werknemers of de ondernemingsraad, de verzekeraar of uitvoerder moet instemmen, en de nieuwe afspraken moeten juridisch worden vastgelegd. Wie pas in 2027 begint, komt waarschijnlijk te laat.

Waarom te laat starten riskant is
Het omzetten van een pensioenregeling is geen administratieve formaliteit. Als werkgever ben je verplicht een transitieplan op te stellen waarin staat hoe de nieuwe regeling eruitziet en wat er met de bestaande aanspraken gebeurt. Ook moeten zij aantonen dat werknemers op de juiste manier worden geïnformeerd en eventueel gecompenseerd.

Te laat beginnen kan leiden tot een reeks problemen:

  • Overbelaste pensioenuitvoerders, waardoor dossiers blijven liggen
  • Juridische risico’s, bijvoorbeeld als werknemers bezwaar maken tegen de wijziging
  • Financiële gevolgen, omdat de oude regeling formeel moet blijven doorlopen
  • Onrust onder personeel, zeker als er onduidelijkheid bestaat over hun pensioen

Communicatie met personeel als struikelblok
Een van de lastigste onderdelen is de communicatie. Werknemers moeten begrijpen wat de nieuwe regels betekenen voor hun persoonlijke pensioen. Vooral kleinere bedrijven vinden dat lastig, omdat ze geen HR-afdeling of pensioenspecialist hebben. Toch is juist dat gesprek belangrijk. Medewerkers willen weten wat er met hun opgebouwde rechten gebeurt en of ze erop vooruitgaan. Belangrijk dus om daar bijtijds over te communiceren.

Hoe kun je je als mkb'er goed voorbereiden?
De sleutel ligt in vroeg beginnen en stap voor stap werken. Breng eerst de huidige regeling in kaart en bepaal wat de nieuwe wet concreet betekent voor jouw situatie. Stel vervolgens een transitieplan op, betrek je medewerkers tijdig en leg alle keuzes duidelijk vast. Een tijdige voorbereiding heeft voordelen: je behoudt de regie, voorkomt juridische drukte richting 2028 en kunt werknemers op een heldere manier meenemen.

Wil je meer weten over de gevolgen van de nieuwe pensioenwet? Laat het vrijblijvend weten. Wij, of pensioenspecialisten waar we mee samenwerken, kunnen je daar alles over vertellen. 

Meer weten of persoonlijk advies?

Persoonsgegevens
Vraag/opmerking

Informeert Nieuws maakt gebruik van cookies op haar website Accepteren Meer informatie